Certyfikaty
„Coś, co się wydarza, a nie zostaje opowiedziane, przestaje istnieć i umiera (...). Dziś problem polega – zdaje się – na tym, że nie mamy jeszcze gotowych narracji nie tylko na przyszłość, ale nawet na konkretne teraz, na ultraszybkie przemiany dzisiejszego świata"
Olga Tokarczuk
WYMOGI CERTYFIKACYJNE ORAZ ZASADY PRZEPROWADZANIA EGZAMINU CERTFIKACYJNEGO PSYCHOTERAPEUTY PSYCHOANALITYCZNEGO ISPHS
Aby przystąpić do procesu certyfikacji Kandydat powinien ukończyć podyplomowe szkolenie w psychoterapii psychoanalitycznej w podmiocie szkolącym akredytowanym przez Instytut Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal oraz przedstawić referat certyfikacyjny.
Szkolenie powinno obejmować:
- Kurs 4-letni psychoterapii psychoanalitycznej:
minimum 360 godzin seminariów teoretycznych oraz klinicznych
- Superwizja:
minimum 4 lata superwizowanej praktyki psychoterapeutycznej, w sumie minimum 200 godzin superwizji indywidualnej, obejmującej 3 przypadki szkoleniowe: jednego pacjenta superwizowanego przez 2 lata, przyjmowanego minimum 4 sesje w tygodniu; jednego pacjenta superwizowanego przez rok, przyjmowanego minimum 3 sesje w tygodniu; 1 pacjenta w wieku adolescentnym lub młodego dorosłego (12-25 lat), albo w wieku podeszłym (od 60 lat) przyjmowanego przez rok minimum 1 raz w tygodniu.
- Własna psychoanaliza lub psychoterapia psychoanalityczna:
minimum 4 lata własnej psychoanalizy lub psychoterapii, minimum 4 razy w tygodniu (w uzasadnionych przypadkach dopuszcza się terapię 3 razy w tygodniu), w sumie minimum 600 godzin. W szczególnych przypadkach, jeśli tak zdecyduje psychoterapeuta szkoleniowy, maksimum jedna z trzech lub dwie z czterech sesji w tygodniu mogą odbywać się w trybie zdalnym (nie obie sesje tego samego dnia). Zgoda psychoterapeuty szkoleniowego na taki setting może być wycofana, kiedy terapeuta uzna, że ten tryb pracy nie jest pomocny. W sytuacjach wyjątkowych, związanych ze stanem zdrowia lub krytyczną sytuacją rodzinną pacjenta, także za zgodą psychoterapeuty szkoleniowego, możliwe jest okresowe odbywanie psychoterapii wyłącznie w trybie zdalnym.
W szczególnych sytuacjach Rada Szkolenia może wyrazić zgodę na uznanie terapii prowadzonej przez certyfikowanego psychoterapeutę psychoanalitycznego, który nie jest terapeutą szkoleniowym, za spełniającą warunki szkolenia. Z wnioskiem do Rady powinien wystąpić kandydat. Rada zwraca się wtedy do terapeuty o przesłanie opisu swojej drogi zawodowej i aktualnej rekomendacji superwizora. Rada podejmuje indywidualną decyzję w każdym przypadku.
- Staż w pracy z różnymi pacjentami:
minimum 150 godzin stażu w pracy z różnymi pacjentami. W okresie przejściowym od 01.01.2024 do 15.09.2024 akceptowane jest miejsce stażu, w którym prowadzona jest psychoterapia monitorowana przez superwizora.
Od 16.09.2024 ośrodek stażowy powinien spełniać kryteria:
- w ramach ośrodka powinien działać zespół psychoterapeutyczny, który regularnie odbywa zebrania kliniczne, podczas których m.in. omawia się rozumienie psychoterapeutyczne pacjentów;
- pracę zespołu monitoruje minimum 1 superwizor;
- w skład zespołu wchodzi minimum 2 osoby z uprawnieniami do prowadzenia psychoterapii w rozumieniu przepisów Ustawy o niektórych zawodach medycznych z dn.17.08.2023r.
- zapewnia stażyście możliwość prowadzenia przez czas trwania stażu, psychoterapii nie mniej niż 1 osoby, pod opieką merytoryczną psychoterapeuty z prawem do wykonywania zawodu i pod superwizją;
- instytucja prowadzi dokumentację dotyczącą odbywania staży i wydaje stosowne zaświadczenie w terminie 14 dni od zakończenia stażu.
Łącznie minimum 1310 godzin
Referat certyfikacyjny dla osób ubiegających się o status psychoterapeuty psychoanalitycznego powinien liczyć między 10 a 12 stron (czcionka 12, interlinia 1,5). Praca powinna być wyczerpującym opisem przypadku psychoterapii indywidualnej, osadzonym w jasno wyłożonej koncepcji teoretycznej. Terapia powinna być prowadzona z częstotliwością co najmniej dwóch sesji w tygodniu. Po przesłaniu pracy Radzie, Rada wyznaczy skład komisji oceniającej pracę oraz termin spotkania Kandydata z komisją. Rozmowa z komisją będzie dyskusją przedstawionej pracy.
Sesje egzaminacyjne odbywają się dwa razy w roku – w listopadzie i kwietniu. Rada Szkolenia w Psychoterapii Psychoanalitycznej ISPHS wyznacza co roku we wrześniu dokładne terminy egzaminów oraz powołuje trzyosobowe komisje, które przeprowadzą egzamin. Egzamin ma formę dyskusji na temat przesłanego opisu przypadku. Referat certyfikacyjny powinien być przesłany do Rady co najmniej miesiąc przed terminem egzaminu.
Kandydat jest zobowiązany zgromadzić dokumenty i przesłać je do swojego opiekuna naukowego w akredytowanym podmiocie szkolącym na co najmniej miesiąc przed terminem egzaminu. Opiekun sporządza własną ogólną opinię o Kandydacie na podstawie opinii z przebiegu całego szkolenia i podejmuje decyzję o dopuszczeniu Kandydata do egzaminu. Komplet dokumentów opiekun przesyła do Przewodniczącej Rady.
Komplet dokumentów powinien zawierać:
- Dyplom ukończenia całościowego podyplomowego szkolenia w podmiocie szkolącym akredytowanym przez Instytut Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal, określający liczbę godzin odbytego szkolenia.
- Dyplom ukończenia studiów wyższych magisterskich.
- Trzy rekomendacje superwizorów, w tym co najmniej dwie z superwizji indywidualnej. Rekomendacje powinny zawierać informacje o czasie trwania i ilości godzin odbytych superwizji oraz jednoznacznie potwierdzać kompetencje kandydata do samodzielnego prowadzenia psychoterapii psychoanalitycznej.
- Opinię opiekuna naukowego.
- Wypełnioną ankietę do egzaminu certyfikacyjnego.
POBIERZ „WZÓR ANKIETY DO EZGAMINU CERTFIKACYJEGO”
ISPHS prowadzi ewidencję wystawionych certyfikatów. Certyfikaty przyznawane są bezterminowo, przy jednoczesnym spełnieniu warunku, że osoba certyfikowana jest członkiem ISPHS.
- Kurs 4-letni psychoterapii:
- Superwizja:
- Własna psychoanaliza lub psychoterapia psychoanalityczna:
- Staż w pracy z różnymi pacjentami: minimum 150 godzin stażu w pracy z różnymi pacjentami. W okresie przejściowym od 01.01.2024 do 15.09.2024 akceptowane jest miejsce stażu, w którym prowadzona jest psychoterapia monitorowana przez superwizora.
- w ramach ośrodka powinien działać zespół psychoterapeutyczny, który regularnie odbywa zebrania kliniczne, podczas których m.in. omawia się rozumienie psychoterapeutyczne pacjentów;
- pracę zespołu monitoruje minimum 1 superwizor;
- w skład zespołu wchodzą minimum 2 osoby z uprawnieniami do prowadzenia psychoterapii w rozumieniu przepisów Ustawy o niektórych zawodach medycznych z dn.17.08.2023r.;
- zapewnia stażyście możliwość prowadzenia przez czas trwania stażu psychoterapii nie mniej niż 1 osoby, pod opieką merytoryczną psychoterapeuty z prawem do wykonywania zawodu i pod superwizją;
- instytucja prowadzi dokumentację dotyczącą odbywania staży i wydaje stosowne zaświadczenie w terminie 14 dni od zakończenia stażu.
- Dyplom ukończenia całościowego podyplomowego szkolenia w podmiocie szkolącym akredytowanym przez Instytut Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal, określający liczbę godzin odbytego szkolenia.
- Dyplom ukończenia studiów wyższych magisterskich.
- Trzy rekomendacje superwizorów, w tym co najmniej dwie z superwizji indywidualnej. Rekomendacje powinny zawierać informacje o czasie trwania i ilości godzin odbytych superwizji oraz jednoznacznie potwierdzać kompetencje kandydata do samodzielnego prowadzenia psychoterapii.
- Opinię opiekuna naukowego.
- Potwierdzenie wniesienia opłaty certyfikacyjnej
- Wypełnioną ankietę do egzaminu certyfikacyjnego.
- informację o aktualnie prowadzonej praktyce psychoterapeutycznej, w tym: miejsce, ilość godzin terapii, ilość i rodzaj pacjentów;
- informację na temat rozwoju zawodowego, tj. o udziale w szkoleniach, konferencjach, sympozjach i warsztatach w ciągu ostatnich 7 lat;
- informację o odbytych w tym czasie superwizjach, zawierającą nazwisko superwizora, ilość godzin, formę superwizji;
- oświadczenie, że od czasu uzyskania certyfikatu nie zaszły w życiu zawodowym lub osobistym osoby wnioskującej zmiany, które znacznie utrudniłyby lub wykluczały z przyczyn etycznych, profesjonalnych lub innych funkcjonowanie w roli psychoterapeuty.
- udokumentowany udział w 7 konferencjach organizacji psychoanalitycznych (w tym 2 konferencje ISPHS) i w warsztatach/seminariach szkoleniowych (min. 80 godzin)
- udokumentowany udział w 180 godzin superwizji w ciągu 7 lat od daty wystawienia certyfikatu.
- akceptowane są superwizje i szkolenia prowadzone przez psychoterapeutów psychoanalitycznych ISPHS i innych organizacji zrzeszonych w EFPP oraz psychoanalityków zrzeszonych w IPA.
- wniesienie opłaty za odnowienie certyfikatu.
- opłata certyfikacyjna: 1500 zł,
- opłata za odnowienie certyfikatu: 50% opłaty certyfikacyjnej
- Opłata za ponowny egzamin, w przypadku wygaśnięcia ważności certyfikatu: 1500 zł
- Członkowie ISPHS są zwolnieni z opłaty za przedłużenie certyfikatu pod warunkiem uregulowanych składek członkowskich
WYMOGI CERTYFIKACYJNE ORAZ ZASADY PRZEPROWADZANIA EGZAMINU CERTYFIKACYJNEGO PSYCHOTERAPEUTY DZIECI I MŁODZIEŻY ISPHS
Aby przystąpić do procesu certyfikacji Kandydat powinien ukończyć podyplomowe szkolenie w psychoterapii dzieci i młodzieży w podmiocie szkolącym akredytowanym przez Instytut Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal oraz przedstawić referat certyfikacyjny.
Szkolenie powinno obejmować:
- Kurs psychoterapii dzieci i młodzieży:
minimum 700 godzin seminariów teoretycznych oraz klinicznych
- Superwizja:
minimum 160 godzin superwizji indywidualnej, przy czym połowa z nich (80 godzin) może dotyczyć superwizji w małej grupie superwizyjnej od 2 do 4 osób, odbywającej się raz w tygodniu przez 2 godziny; superwizowane przypadki szkoleniowe powinny dotyczyć pacjentów dziecięcych i/lub młodzieżowych, przyjmowanych minimum raz w tygodniu, przy czym przynajmniej jednego pacjenta przyjmowanego przez rok z częstotliwością minimum 1 sesji w tygodniu.
- Własna psychoanaliza lub psychoterapia psychoanalityczna:
minimum 4 lata własnej psychoterapii minimum 1 raz w tygodniu, w sumie minimum 250 godzin. Sesje terapeutyczne powinny odbywać się stacjonarnie; w uzasadnionych przypadkach, związanych z okolicznościami życiowymi pacjenta, dopuszcza się możliwość czasowego odbywania psychoterapii szkoleniowej online, przy czym każdorazowo zgodę wydaje Rada Szkolenia w porozumieniu z opiekunem naukowym.
- Staż w pracy z różnymi pacjentami:
minimum 150 godzin stażu w pracy z różnymi pacjentami, przy czym przynajmniej połowa z nich (75 godzin) musi dotyczyć pracy z pacjentami dziecięcymi i/lub młodzieżowymi. W okresie przejściowym od 01.01.2024 do 15.09.2024 akceptowane jest miejsce stażu, w którym prowadzona jest psychoterapia monitorowana przez superwizora.
Od 16.09.2024 ośrodek stażowy powinien spełniać kryteria:
- w ramach ośrodka powinien działać zespół psychoterapeutyczny, który regularnie odbywa zebrania kliniczne, podczas których m.in. omawia się rozumienie psychoterapeutyczne pacjentów;
- pracę zespołu monitoruje minimum 1 superwizor;
- w skład zespołu wchodzą minimum 2 osoby z uprawnieniami do prowadzenia psychoterapii w rozumieniu przepisów Ustawy o niektórych zawodach medycznych z dn.17.08.2023r.;
- zapewnia stażyście możliwość prowadzenia przez czas trwania stażu psychoterapii nie mniej niż 1 osoby, pod opieką merytoryczną psychoterapeuty z prawem do wykonywania zawodu i pod superwizją;
- instytucja prowadzi dokumentację dotyczącą odbywania staży i wydaje stosowne zaświadczenie w terminie 14 dni od zakończenia stażu.
Łącznie minimum 1260 godzin
Referat certyfikacyjny dla osób ubiegających się o status psychoterapeuty dzieci i młodzieży powinien liczyć między 8 a 12 stron (czcionka 12, interlinia 1,5). Praca powinna być wyczerpującym opisem przypadku psychoterapii indywidualnej pacjenta dziecięcego lub młodzieżowego, osadzonym w jasno wyłożonej koncepcji teoretycznej. Terapia powinna być prowadzona z częstotliwością co najmniej jednej sesji w tygodniu. Po przesłaniu pracy Radzie, Rada wyznaczy skład komisji oceniającej pracę oraz termin spotkania Kandydata z komisją. Rozmowa z komisją będzie dyskusją przedstawionej pracy.
Sesje egzaminacyjne odbywają się dwa razy w roku – w listopadzie i kwietniu. Rada Szkolenia w Psychoterapii ISPHS wyznacza co roku we wrześniu dokładne terminy egzaminów oraz powołuje trzyosobowe komisje, które przeprowadzą egzamin. Egzamin ma formę dyskusji na temat przesłanego opisu przypadku. Referat certyfikacyjny powinien być przesłany do Rady co najmniej miesiąc przed terminem egzaminu.
Kandydat jest zobowiązany zgromadzić dokumenty i przesłać je do swojego opiekuna naukowego w akredytowanym podmiocie szkolącym na co najmniej miesiąc przed terminem egzaminu. Opiekun sporządza własną ogólną opinię o Kandydacie na podstawie opinii z przebiegu całego szkolenia i podejmuje decyzję o dopuszczeniu Kandydata do egzaminu. Komplet dokumentów opiekun przesyła do Przewodniczącego Rady.
Komplet dokumentów powinien zawierać:
- Dyplom ukończenia całościowego podyplomowego szkolenia w psychoterapii dzieci i młodzieży w podmiocie szkolącym akredytowanym przez Instytut Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal, określający liczbę godzin odbytego szkolenia.
- Dyplom ukończenia studiów wyższych magisterskich.
- Trzy rekomendacje superwizorów, w tym co najmniej dwie z superwizji indywidualnej. Rekomendacje powinny zawierać informacje o czasie trwania i ilości godzin odbytych superwizji oraz jednoznacznie potwierdzać kompetencje kandydata do samodzielnego prowadzenia psychoterapii dzieci i młodzieży.
- Opinię opiekuna naukowego.
- Potwierdzenie wniesienia opłaty certyfikacyjnej
- Wypełnioną ankietę do egzaminu certyfikacyjnego.
POBIERZ „WZÓR ANKIETY DO EZGAMINU CERTFIKACYJEGO”
ISPHS prowadzi ewidencję wystawionych certyfikatów. Certyfikaty przyznawane są terminowo i są ważne przez 7 lat od daty uzyskania kwalifikacji.
Warunkiem odnowienia Certyfikatu jest złożenie do Rady Szkolenia w Psychoterapii ISPHS wniosku, który obejmuje:
- informację o aktualnie prowadzonej praktyce psychoterapeutycznej, w tym: miejsce, ilość godzin terapii, ilość i rodzaj pacjentów;
- informację na temat rozwoju zawodowego, tj. o udziale w szkoleniach, konferencjach, sympozjach i warsztatach w ciągu ostatnich 7 lat;
- informację o odbytych w tym czasie superwizjach, zawierającą nazwisko superwizora, ilość godzin, formę superwizji;
- oświadczenie, że od czasu uzyskania certyfikatu nie zaszły w życiu zawodowym lub osobistym osoby wnioskującej zmiany, które znacznie utrudniłyby lub wykluczały z przyczyn etycznych, profesjonalnych lub innych funkcjonowanie w roli psychoterapeuty.
Podstawą do odnowienia ważności certyfikatu jest:
- udokumentowany udział w 7 konferencjach organizacji psychoanalitycznych (w tym 2 konferencje ISPHS) i w warsztatach/seminariach szkoleniowych (min. 80 godzin)
lub
- udokumentowany udział w 180 godzin superwizji w ciągu 7 lat od daty wystawienia certyfikatu.
- akceptowane są superwizje i szkolenia prowadzone przez psychoterapeutów psychoanalitycznych ISPHS i innych organizacji zrzeszonych w EFPP oraz psychoanalityków zrzeszonych w IPA.
- wniesienie opłaty za odnowienie certyfikatu.
Zaświadczenia i potwierdzenie opłaty w formie skanu należy dołączyć do wniosku i przesłać na adres kontakt@isphs.pl w terminie nie krótszym niż miesiąc przed upływem ważności certyfikatu.
W przypadku nie wypełnienia tych warunków, certyfikat może być odnowiony na podstawie ponownego egzaminu certyfikacyjnego.
Opłaty:
- opłata certyfikacyjna: 1500 zł,
- opłata za odnowienie certyfikatu: 50% opłaty certyfikacyjnej
- Opłata za ponowny egzamin, w przypadku wygaśnięcia ważności certyfikatu: 1500 zł
- Członkowie ISPHS są zwolnieni z opłaty za przedłużenie certyfikatu pod warunkiem uregulowanych składek członkowskich
Opłatę należy wnieść na konto Instytutu (szkolenia i superwizje): 62 1020 4027 0000 1102 1560 3073
Psychoterapeuci posiadający certyfikaty ISPHS oraz studenci programów afiliowanych przez ISPHS są zobowiązani do znajomości i przestrzegania zasad Kodeksu Etycznego ISPHS oraz znajomości procedur dotyczących rozstrzygania wątpliwości etycznych, składania skarg i odwołań.
Certyfikat Superwizora Psychoterapii Psychoanalitycznej
Instytutu Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal
Warunki uzyskania Certyfikatu Superwizora Psychoterapii Psychoanalitycznej ISPHS
- O Certyfikat Superwizora Psychoterapii Psychoanalitycznej ISPHS może ubiegać się osoba, która spełnia łącznie następujące warunki:
- posiada ważny Certyfikat Psychoterapeuty Psychonalitycznego ISPHS, certyfikat psychoterapeuty psychoanalitycznego innego uznanego stowarzyszenia zrzeszającego psychoterapeutów psychoanalitycznych posiadającego członkostwo w EFPP (sekcja dorosłych) lub certyfikat psychoanalityka, którym legitymuje się od co najmniej 5 lat;
- ukończyła akredytowany Kurs Superwizorski w Centrum Szkoleń Psychoanalitycznych im. Hanny Segal, udokumentowany zaświadczeniem o ukończeniu szkolenia;
- przedstawia pisemną rekomendację Superwizora Psychoterapii Psychoanalitycznej ISPHS wystawioną na podstawie indywidualnej superwizji w wymiarze co najmniej 40 godzin, która odbyła się w trakcie lub po zakończeniu akredytowanego Kursu Superwizorskiego; w uzasadnionych przypadkach, po akceptacji komisji, rekomendacji może udzielać superwizor innego stowarzyszenia, o ile stosuje ono podobne do ISHPS procedury uzyskiwania certyfikatu;
- przygotowała pracę certyfikacyjną będącą wyczerpującym opisem przypadku psychoterapii (lub superwizji), osadzonym w jasno wyłożonej psychoanalitycznej koncepcji teoretycznej; opisywany przypadek powinien dotyczyć pacjenta psychoterapii prowadzonej z częstotliwością co najmniej 3 sesji w tygodniu; praca powinna liczyć 10–14 stron (wielkość czcionki: 12 pkt; interlinia: 1,5 wiersza);
- przedstawia zaświadczenie o członkostwie w Instytucie Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal.
- Osoba ubiegająca się o certyfikat przekazuje powyższe dokumenty wraz z pracą certyfikacyjną Radzie Szkolenia w Psychoterapii Psychoanalitycznej, która wyznacza skład komisji oceniającej pracę oraz termin spotkania z komisją. Rozmowa z komisją dotyczy przedstawianego przez kandydującą osobę opracowania przypadku.
- O Certyfikat Superwizora Psychoterapii Psychoanalitycznej ISPHS z pominięciem powyższej procedury i bez spełnienia warunków ujętych w punktach b, c, i d może ubiegać się osoba, która uzyskała kwalifikacje psychoanalityka i jest zrzeszona w IPA.
- Certyfikat Superwizora Psychoterapii Psychoanalitycznej ISPHS zachowuje ważność wyłącznie w połączeniu z ważnym certyfikatem uprawniającym do prowadzenia psychoterapii lub psychoanalizy.
- Certyfikat Superwizora Psychoterapii Psychoanalitycznej ISPHS przyznawany jest bezterminowo, o ile osoba certyfikowana jest członkiem Instytutu Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal.
- Ewidencję Certyfikatów Superwizora Psychoterapii Psychoanalitycznej prowadzi Instytut Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal.
- Superwizorzy posiadający certyfikat ISPHS są zobowiązani do znajomości i przestrzegania zasad Kodeksu Etycznego ISPHS oraz znajomości procedur dotyczących rozstrzygania wątpliwości etycznych, składania skarg i odwołań.
Certyfikat Superwizora Psychoterapii w Podejściu Psychodynamicznym
Instytutu Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal
Warunki uzyskania Certyfikatu Superwizora Psychoterapii w Podejściu Psychodynamicznym ISPHS
- O Certyfikat Superwizora Psychoterapii w Podejściu Psychodynamicznym ISPHS może ubiegać się osoba, która spełnia łącznie następujące warunki:
- posiada ważny Certyfikat Psychoterapeuty ISPHS, którym legitymuje się od co najmniej 5 lat; komisja może zdecydować o rozpatrzeniu wniosku kandydata legitymującego się certyfikatem psychoterapeuty innego uznanego stowarzyszenia zrzeszającego psychoterapeutów psychodynamicznych;
- ukończyła akredytowany Kurs Superwizorski w Centrum Szkoleń Psychoanalitycznych im. Hanny Segal, udokumentowany zaświadczeniem o ukończeniu szkolenia;
- przedstawia pisemną rekomendację Superwizora Psychoterapii Psychoanalitycznej ISPHS wystawioną na podstawie indywidualnej superwizji w wymiarze co najmniej 40 godzin, która odbyła się w trakcie lub po zakończeniu akredytowanego Kursu Superwizorskiego; w uzasadnionych przypadkach, po akceptacji komisji, rekomendacji może udzielać superwizor innego stowarzyszenia, o ile stosuje ono podobne do ISHPS procedury uzyskiwania certyfikatu;
- przygotowała pracę certyfikacyjną będącą wyczerpującym opisem przypadku psychoterapii (lub superwizji), osadzonym w jasno wyłożonej psychoanalitycznej koncepcji teoretycznej; opisywany przypadek powinien dotyczyć pacjenta psychoterapii prowadzonej z częstotliwością co najmniej 1 sesji w tygodniu; praca powinna liczyć 10–14 stron (wielkość czcionki: 12 pkt; interlinia: 1,5 wiersza).
- Osoba ubiegająca się o certyfikat przekazuje powyższe dokumenty wraz z pracą certyfikacyjną Radzie Szkolenia w Psychoterapii Instytutu Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal, która wyznacza skład komisji oceniającej pracę oraz termin spotkania z komisją. Rozmowa z komisją dotyczy przedstawianego przez kandydującą osobę opracowania przypadku.
- Certyfikat Superwizora Psychoterapii w Podejściu Psychodynamicznym ISPHS zachowuje ważność wyłącznie w połączeniu z ważnym certyfikatem uprawniającym do prowadzenia psychoterapii lub psychoanalizy.
- Certyfikat Superwizora Psychoterapii w Podejściu Psychodynamicznym ISPHS przyznawany jest terminowo i jest ważny przez 7 lat od daty uzyskania kwalifikacji. Warunkiem odnowienia Certyfikatu jest złożenie do Rady Szkolenia w Psychoterapii ISPHS wniosku, który obejmuje:
- zaświadczenie o ważności certyfikatu terapeuty;
- krótką charakterystykę aktualnie prowadzonej praktyki superwizyjnej;
- informację na temat rozwoju zawodowego, tj. udziale w szkoleniach, konferencjach, sympozjach i warsztatach w ciągu ostatnich 7 lat;
- oświadczenie, że od czasu uzyskania certyfikatu w życiu superwizora nie zaszły zmiany, które ze względów etycznych utrudniają lub uniemożliwiają jego funkcjonowanie w roli superwizora.
Podstawą do odnowienia ważności certyfikatu jest:
a. udokumentowany udział w 7 konferencjach organizacji psychoanalitycznych (w tym co najmniej 2 konferencjach ISPHS) i w warsztatach/seminariach szkoleniowych (minimum 80 godzin);
lub
b. udokumentowany udział w 180 godz. superwizji w ciągu 7 lat od daty wystawienia certyfikatu (akceptowane są superwizje i szkolenia prowadzone przez psychoterapeutów psychoanalitycznych ISPHS i innych organizacji zrzeszonych w EFPP oraz psychoanalityków zrzeszonych w IPA);
c. wniesienie opłaty za odnowienie certyfikatu.
- Ewidencję Certyfikatów Superwizora Psychoterapii w Podejściu Psychodynamicznym prowadzi Instytut Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal.
- Superwizorzy posiadający certyfikat ISPHS są zobowiązani do znajomości i przestrzegania zasad Kodeksu Etycznego ISPHS oraz znajomości procedur dotyczących rozstrzygania wątpliwości etycznych, składania skarg i odwołań.
Opłaty:
- opłata certyfikacyjna: 1500 zł,
- opłata za odnowienie certyfikatu: 50% opłaty certyfikacyjnej
- Opłata za ponowny egzamin, w przypadku wygaśnięcia ważności certyfikatu: 1500 zł
- Członkowie ISPHS są zwolnieni z opłaty za przedłużenie certyfikatu pod warunkiem uregulowanych składek członkowskich
Opłatę należy wnieść na konto Instytutu (szkolenia i superwizje): 62 1020 4027 0000 1102 1560 3073
Warunki uzyskania Certyfikatu Superwizora Psychoterapii Dzieci i Młodzieży w Podejściu Psychodynamicznym ISPHS
- O Certyfikat Superwizora Psychoterapii Dzieci i Młodzieży w Podejściu Psychodynamicznym ISPHS może ubiegać się osoba, która spełnia łącznie następujące warunki:
- posiada ważny Certyfikat Psychoterapeuty ISPHS, którym legitymuje się od co najmniej 5 lat; komisja może zdecydować o rozpatrzeniu wniosku kandydata legitymującego się certyfikatem psychoterapeuty innego uznanego stowarzyszenia zrzeszającego psychoterapeutów psychodynamicznych;
- ukończyła akredytowany Kurs Superwizorski w Centrum Szkoleń Psychoanalitycznych im. Hanny Segal, udokumentowany zaświadczeniem o ukończeniu szkolenia;
- przedstawia pisemne rekomendacje dwóch superwizji procesu superwizji: psychoterapii dziecka, ( 0-14 lat), psychoterapii adolescenta, ( 14-19 lat), conajmniej 40 godzin, wystawioną na podstawie indywidualnej superwizji w wymiarze co najmniej 40 godzin, która odbyła się w trakcie lub po zakończeniu akredytowanego Kursu Superwizorskiego. Akceptowane są superwizje prowadzone przez psychoterapeutów psychoanalitycznych ISPHS i innych organizacji zrzeszonych w EFPP w sekcji Dzieci i Młodzieży oraz psychoanalityków zrzeszonych w IPA;
- przygotowała pracę certyfikacyjną będącą opisem przypadku lub superwizji, osadzonym w klarownie wyłożonej psychoanalitycznej koncepcji teoretycznej; opisywany przypadek powinien dotyczyć psychoterapii dziecka lub adolescenta prowadzonej z częstotliwością co najmniej 1 sesji w tygodniu; praca powinna liczyć 10–14 stron (wielkość czcionki: 12 pkt; interlinia: 1,5 wiersza).
- Osoba ubiegająca się o certyfikat przekazuje powyższe dokumenty wraz z pracą certyfikacyjną Radzie Szkolenia w Psychoterapii Instytutu Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal, która wyznacza skład komisji oceniającej pracę oraz termin spotkania z komisją. Rozmowa z komisją dotyczy przedstawianego przez kandydującą osobę opracowania przypadku.
- Certyfikat Superwizora Psychoterapii Dzieci i Młodzieży w Podejściu Psychodynamicznym ISPHS zachowuje ważność wyłącznie w połączeniu z ważnym certyfikatem uprawniającym do prowadzenia psychoterapii lub psychoanalizy.
- Certyfikat Superwizora Psychoterapii Dzieci i Młodzieży w Podejściu Psychodynamicznym ISPHS przyznawany jest terminowo i jest ważny przez 7 lat od daty uzyskania kwalifikacji. Warunkiem odnowienia Certyfikatu jest złożenie do Rady Szkolenia w Psychoterapii ISPHS wniosku, który obejmuje:
- zaświadczenie o ważności certyfikatu terapeuty;
- krótką charakterystykę aktualnie prowadzonej praktyki superwizyjnej;
- informację na temat rozwoju zawodowego, udziale w szkoleniach, konferencjach, sympozjach i warsztatach w ciągu ostatnich 7 lat;
- oświadczenie, że od czasu uzyskania certyfikatu w życiu superwizora nie zaszły zmiany, które ze względów etycznych utrudniają lub uniemożliwiają jego funkcjonowanie w roli superwizora.
Podstawą do odnowienia ważności certyfikatu jest:
a. udokumentowany udział w 7 konferencjach organizacji psychoanalitycznych (w tym co najmniej 2 konferencjach ISPHS) i w warsztatach/seminariach szkoleniowych (minimum 80 godzin);
lub
b. udokumentowany udział w 180 godz. superwizji przypadków dziecięcych i młodzieżowych w ciągu 7 lat od daty wystawienia certyfikatu (akceptowane są superwizje i szkolenia prowadzone przez psychoterapeutów psychoanalitycznych ISPHS i innych organizacji zrzeszonych w EFPP w sekcji Dzieci i Młodzieży oraz psychoanalityków zrzeszonych w IPA);
c. wniesienie opłaty za odnowienie
- Ewidencję Certyfikatów Superwizora Psychoterapii Dzieci i Młodzieży w Podejściu Psychodynamicznym prowadzi Instytut Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny
- Superwizorzy posiadający certyfikat ISPHS są zobowiązani do znajomości i przestrzegania zasad Kodeksu Etycznego ISPHS oraz znajomości procedur dotyczących rozstrzygania wątpliwości etycznych, składania skarg i odwołań.