Cele Instytutu

"Dzieło musi być uzupełnione w naszym wnętrzu. Stąd, jak sądzę, bierze się poczucie niewyczerpywalności wielkiego dzieła sztuki – możemy bez końca patrzeć na obraz, bez końca słuchać utworu muzycznego, czytać poezję. Nigdy bowiem nie wyczerpujemy do końca możliwości jego dopełnienia"

Instytut Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal (ISPHS) jest stowarzyszeniem utworzonym przez psychoanalityków i psychoterapeutów należących do polskich i zagranicznych Towarzystw Analitycznych oraz innych specjalistów mających doświadczenie w podejściu psychoanalitycznym. Podstawowym zadaniem Instytutu jest rozwój programów klinicznych wykorzystujących odkrycia psychoanalityczne w terapii psychoz, depresji, zaburzeń osobowości oraz terapii dzieci i młodzieży, jak również psychologicznej pomocy okołoporodowej oraz pomocy ludziom w wieku podeszłym. 

Członkowie Instytutu, oprócz bezpośredniego zaangażowania w pracę kliniczną w tych dziedzinach, prowadzą systematyczne szkolenie dla specjalistów z szeroko rozumianego obszaru ochrony zdrowia oraz studentów wyższych uczelni. Innym polem zainteresowań i działalności Instytutu są studia nad kulturą i sztuką, procesami społecznymi i instytucjonalnymi.
Paul Klee, Fruits on Red, 1930

Instytut organizuje wykłady, sympozja, konferencje, warsztaty i szkolenia poszukując takich form komunikacji naukowej, które mogą być zrozumiałe i pomocne dla szerokiego kręgu klinicystów oraz twórców, kulturoznawców, filozofów, lekarzy, pielęgniarek, psychologów, pedagogów, socjologów. Instytut prowadzi  również badania i prace archiwalne  nad historią psychoanalizy.

Zespół Instytutu dąży do systematycznego podnoszenia własnych kwalifikacji klinicznych, naukowych i etycznych. Filozofia i organizacja szkolenia oraz założenia kliniczne Instytutu są oparte na niektórych wzorcach Instytutu i Kliniki Tavistock z Londynu.

Patronat Hanny Segal został przyjęty dla upamiętnienia postaci i odkryć wybitnej polskiej psychoanalityczki z Brytyjskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego, która miała również duży wpływ na rozwój polskiej myśli psychoanalitycznej. Jej odkrycia i koncepcje są popularyzowane i wykorzystywane przez zespół Instytutu w pracy klinicznej, naukowej i szkoleniowej.

Instytut Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal jest pełnym członkiem Europejskiej Federacji Psychoterapii Psychoanalitycznej (EFPP) oraz członkiem The International Society for Psychological and Social Approaches to Psychosis (ISPS, Międzynarodowe Towarzystwo Psychologicznych i Społecznych Podejść do Psychoz). 

Statut Instytutu Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal

Chcesz dowiedzieć się więcej?