CZŁOWIEK, KLIMAT, ŚRODOWISKO
Konferencja Instytutu Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal
Warszawa, 3 czerwca 2023
O konferencji
KONFERENCJA ISPHS
CZŁOWIEK, KLIMAT, ŚRODOWISKO
Warszawa, 3 czerwca 2023
Najciemniejsze czasy dla nas nie są czasami bez światła.
To są czasy bez woli.
Wołodymyr Zełenski, z orędzia Noworocznego 2023
Drodzy, Szanowni, Koleżanki i Koledzy, Uczestniczki i Uczestnicy Konferencji
Powyżej przytoczyłam słowa Prezydenta Ukrainy, którymi Sally Weintrobe rozpocznie swoje wystąpienie „Refleksje nad narastającym szaleństwem” na tegorocznej Konferencji ISPHS. Uważam, że słowa te są dobrym mottem całej konferencji. Sally od lat, niestrudzenie, mówi o naszym stosunku do kryzysu klimatycznego. Zadaje pytania: w jaki sposób myślimy o naszej roli w tym kryzysie, jak radzimy sobie z przytłaczającymi nas uczuciami, czego potrzebujemy, by wesprzeć uważne myślenie i powstrzymać naszą destrukcyjność? W swoim referacie będzie mówić o dwóch formach impasu. Pierwszy jest napędzany przez patologiczną organizację typu psychopatycznego, zasilaną narcystycznymi roszczeniami, która blokuje ruch w kierunku akceptacji realnych ograniczeń. Drugi jest tragiczną konsekwencją tego pierwszego. W miarę narastania szkód praca nad poczuciem winy, żałobą i traumą staje się coraz trudniejsza i często blokowana. „Narastające szaleństwo” odnosi się do tragicznych skutków obu rodzajów impasu dla umysłu i świata.
David Bell w swoim referacie „Psychoanalityczne refleksje nad warunkami możliwości ludzkiej destrukcyjności” podejmuje temat wojen. Analizując różne konflikty zbrojne odnosi się warunków możliwości Kanta, które wg Bella tworzą podstawę do wybuchu takich ekstremalnych zniszczeń. Zaczynając od kluczowych artykułów Freuda, które odnoszą się do złego stanu naszej „cywilizacji”, przechodzi do rozważenia wkładu ze strony szkoły kleinowskiej (zwłaszcza Money-Kyrle i Segal). Swoje wystąpienie kończy cytatem z Arendt:
„W obliczu horroru obozów i gułagów nie możemy powiedzieć: Dzięki Bogu, że ja nie jestem taki. Raczej ze strachem i drżeniem zdajemy sobie sprawę, do czego zdolny jest człowiek – i to właśnie jest warunkiem wstępnym nowego myślenia politycznego. Takie osoby nie będą funkcjonariuszami zemsty. Jedno jest pewne: na tych i tylko na tych, którzy są przepełnieni autentycznym strachem przed nieuniknioną winą rodzaju ludzkiego, można polegać, że podejdą do walki nieustraszenie, bezkompromisowo, wszędzie przeciwko nieobliczalnemu złu, jakie ludzie są w stanie wyrządzić.”
Wreszcie Julian Lousada w wystąpieniu „Osiadanie na laurach: ucieczka w odrętwienie” opisze mechanizm zaniechania polegający na popadaniu w (nieadekwatne) samozadowolenie – mechanizm podstępny, uwodzący i ogłupiający, powodujący niezauważalnie i powoli postępujące destrukcyjne zmiany w jednostkach oraz grupach.
Mam nadzieję, że spotkamy się 3 czerwca w Warszawie i że uznają Państwo, że było warto.
Przewodnicząca Komitetu Naukowego Konferencji
Agnieszka Hańbowska
Program
- 9:00 - 10:00 - Rejestracja uczestników
- 10.00 - 10.10 - Otwarcie konferencji - Małgorzata Bajor-Wocial, Prezes ISPHS
- 10.10 - 11.40 - Sally Weintrobe (British Psychoanalytic Society) "Refleksje nad narastającym szaleństwem” moderuje Rafał Pniewski
- 11.40 - 12.10 - przerwa kawowa
- 12.10 - 14.00 - David Bell (British Psychoanalytic Society) "Psychoanalityczne refleksje nad warunkami możliwości ludzkiej destrukcyjności" moderuje Wojtek Hańbowski
- 14.00 - 15.15 - przerwa obiadowa (menu wegetariańskie)
- 15.15 - 16.45 - Julian Lousada (British Psychoanalytic Association) „Osiadanie na laurach: ucieczka w odrętwienie” moderuje Katarzyna Niemczuk
- 16.45 - 17.15 - Panel podsumowujący konferencję Sally Weintrobe, David Bell, Julian Lousada moderuje Rafał Pniewski
- 17.00 - 17.15 - zamknięcie konferencji
Prelegenci
Julian Lousada
Julian Lousada jest psychoanalitykiem, pracującym obecnie w ramach prywatnej praktyki. Początkowo był psychiatrycznym pracownikiem opieki społecznej, następnie wykładał zagadnienia pracy socjalnej i polityki społecznej na wielu uniwersytetach. Po zakończeniu wstępnego szkolenia z psychoterapii psychoanalitycznej został powołany na stanowisko starszego członka personelu Oddziału dla Dorosłych w Tavistock i Portman NHS Foundation Trust. Przez 9 lat pełnił tam funkcję dyrektora klinicznego, aż do przejścia na emeryturę. Członkiem International Psychoanalytic Asssociacion (IPA) jest od 2009 roku. Julian Lousada jest konsultantem organizacji; organizował i przewodniczył konferencjom Group Relations w kraju i za granicą. Jest współautorem dwóch książek: “The Politics of Mental Health” (1985), a w 2005 roku z Andrew Cooperem “Borderline Welfare: Feeling and the fear of feeling in Modern Welfare”. Uczestniczył w powstawaniu wielu publikacji i wygłaszał referaty na licznych konferencjach w kraju i za granicą.
Sally Weintrobe
Sally Weintrobe jest psychoanalityczką, członkinią British Psychoanalytical Society (BPAS), Chartered Clinical Psychologist (BPS) i współzałożycielką Climate Psychology Alliance (CPA). W swoich publikacjach oraz wykładach zgłębia temat tego, jak możemy rozumieć przyczyny naszego powszechnego zaprzeczania zmianom klimatycznym. Jest redaktorką i współautorką Climate Change: Psychoanalytic and Interdisciplinary Perspectives (2012). Jej obecna praca dotyczy kultury zaniedbania, która, w jej mniemaniu, działa na rzecz zerwania naszego przeżywania troskliwych powiązań ze środowiskiem i ze sobą. W 2021 roku ukazała się jej książka „Psychological Roots of the Climate Crisis”.
Dr David Bell
Dr David Bell jest analitykiem szkoleniowym i superwizorem British Psychoanalytical Society, którego Prezesem był w latach 2010–2012. Pracował jako konsultant na Oddziale dla Dorosłych w Tavistock i Portman NHS Foundation Trust, gdzie przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora szkolenia podyplomowego i gdzie kierował specjalistycznym Oddziałem Fitzjohna, na którym leczeni są pacjenci z długotrwałymi i złożonymi problemami. W latach 2012–2014 był profesorem w Birkbeck College, a obecnie jest honorowym starszym wykładowcą na University College London. Jego regularne wykłady obejmują tematy polityczne, w tym historyczny rozwój koncepcji psychoanalitycznych (Freud, Klein i Bion) oraz psychoanalityczne rozumienie ciężkich zaburzeń. Przez całą swoją karierę zawodową głęboko angażował się w badania interdyscyplinarne (związek między psychoanalizą a literaturą, filozofią i teorią społeczno-polityczną). Jest autorem wielu artykułów i rozdziałów w książkach/monografiach, zredagował dwie książki: Reason and Passion oraz Psychoanalysis and Culture, a także napisał jedną mniejsza pozycję Paranoia. Jest także jednym z czołowych brytyjskich ekspertów psychiatrycznych w zakresie azylu i imigracji.
Organizatorzy
Instytut Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal
- Agnieszka Hańbowska (Przewodnicząca)
- Edyta Biernacka
- Iwona Jóźwiak
- Małgorzata Sadowska
- Małgorzata Bajor- Wocial (Przewodnicząca)
- Jadwiga Gołuchowska
- Jarosław Groth
- Agnieszka Hańbowska
- Iwona Jóźwiak
- Kamila Kocewiak- Robalewska
- Melisa Maras
- Aneta Misikonis-Jóźwiak
- Maria Pniewska
- Rafał Pniewski
Miejsce Konferencji
Novotel
Warszawa Centrum
ul. Marszałkowska 94/98, Warszawa
Opłata
Rejestracja
Kontakt
- konferencja.isphs.pl
- konferencja@isphs.pl
- Konferencja na Facebooku